/   Папа   / Іван Павло II про Східне Християнство:
ВІЗИТ ПАПИ В УКРАЇНУ    
23-27 червня, 2001 р.    
  Папа  

Понтифік-слов'янин відвідає східних слов'ян
Апостольська Столиця та Україна:з історії взаємин
Біографія Івана Павла ІІ до проголошення його Папою Римським
Понтифікат Івана Павла II
Іван Павло II про Східне Християнство
Ватикан і Святий Престол


Іван Павло II про Східне Християнство

Іван Павло II, як і його попередники на Престолі Петра, особливо турбувався про Церкви Християнського Сходу. Ці Церкви беруть початок зі Східної Європи, Середнього і Близького Сходу, багато з них засновані ще апостолами і мають багату християнську історію.




Папи і Християнський Схід

Упродовж історії Апостольський Престол завжди дбав про Церкви Християнського Сходу. Папи докладали особливих зусиль, щоби встановити і підтримувати єдність з цими Церквами. Будучи однією зі Східних Церков, Українська Греко-Католицька Церква має особливі відносини з Апостольським Престолом ще з часів Хрещення України.

Основне завдання Папи полягає в тому, щоби підтримувати єдність Церкви. А єдність із Римським Апостольським Престолом - це видима ознака Вселенськости. У двадцятому столітті завдяки вдосконаленню засобів зв'язку контакти між Сходом і Заходом розширились і по обидва боки з'явилося більше взаєморозуміння і дружби. Непорозуміння чи конфлікт, як правило, виникали між місцевими спільнотами різних традицій, наприклад, між католиками латинської і грецької традицій, але не між цими місцевими спільнотами і Римом.

Світська влада, яка прагнула контролювати Церкву, також перешкоджала церковної єдності. Історія Церкви в Україні, як Православної, так і Католицької подає нам багато промовистих прикладів такого втручання уряду у релігійні справи.

Дбаючи про єдність християн, Римський Апостольський Престол завжди намагався запевнити, що єдність ніяк не загрожує обрядам і традиціям місцевих Церков або ж суверенності держав.

top 



Іван Павло II про Східні Церкви

Обрання Івана Павла II зумовило прихід на Святий Престол Папи зі сходу, який виявляв особливу турботу про християн нелатинської традиції. Протягом усього життя Іван Павло II багато спілкувався з такими християнами. Він пережив ті труднощі і переслідування, яких зазнали Східні Церкви під пануванням нацистів і комуністів. (Українська Греко-Католицька Церква також зазнала лиха від цих двох тоталітарних монстрів)

Одразу після розпаду Радянської системи, в якому Папа відіграв важливу роль, Іван Пвло II звернув свою увагу на добробут Церков, що намагалися вижити. Святіший Отець закликав західні католицькі організації всіляко підтримати відбудову Католицьких і Православних спільнот.

Найяскравішим доказом позитивного ставлення Апостольської столиці до східних братів є різні документи, видані під час понтифікату Папи Івана Павла II.

top 



Документи Івана Павла II стосовно Християнського Сходу

Найважливішим документом стала енцикліка Щоб усі були одно, яку опубліковано 25 травня 1995 року. Документ засвідчує ставлення Католицької Церкви до Східних Церков, які мають апостольське походження, а також до певної міри порушує питання Протестантських Церков, що постали у XVI столітті.

Щоб краще зрозуміти велику любов Святішого Отця до східних братів, слід прочитати його Апостольські листи, які стосуються виключно Східних Церков. Один із них - Апостольський лист Світло Сходу, в якому йдеться про ті великі дари, якими ці Церкви можуть збагатити Вселенську Церкву, і про важливість збереження власних традицій. Його опубліковано 2 травня 1995 року.

Наступні чотири Апостольські Листи опубліковані з нагоди особливих історичних подій в еклезіологічній історії Сходу:
Апостольський Лист з нагоди 400-річчя підписання Берестейської унії
12 листопада 1995 року
(У результаті підписання Берестейської унії частина Церкви в Україні вступила в повну церковну єдність з Апостольським Престолом)

Апостольський Лист з нагоди 350-річчя підписання Ужгородської Унії
18 квітня 1996 року

З нагоди 300-річниці підписання унії між Греко-Католицькою Церквою Румунії і Римською Церквою.
20 липня 2000 року

Апостольський Лист присвячений 1700-річниці хрещення Вірменії
17 лютого 2001 року

Усі ці документи можна знайти і прочитати за адресою: www.vatican.va/john_paul_ii/apost_letters/index.htm

top 



 Версія для друку

© Web design and programming - TRC Web Team, 2001
Support - Oleh Kuzo, 2001-2006, 2011
© Українська Греко-Католицька Церква, 2001
Дослідження: Львівська Богословська Академія
Усі права застережені.